Problemy z wagą u nastolatków

Otyłość obserwowana wśród dzieci i młodzieży już od przynajmniej kilkunastu lat nie jest problemem marginalnym. Do niedawna mówiło się o niej przede wszystkim w kontekście młodzieży mieszkającej w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej, dziś jednak coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z tego, że problem ren dotyczy również dużej grupy młodych Polaków i Polek.

Udawanie, że otyłość wśród nastolatków nie istnieje, albo nie ma praktycznego znaczenia z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem, znacznie bardziej sensowne wydaje się więc postawienie sobie pytania o to, jak pomóc młodym ludziom, którzy walczą już nawet nie z nadwagą, ale z otyłością.

Kult szczupłego ciała, z którego nie można nie zdawać sobie sprawy przeglądając młodzieżowe strony internetowe i zapoznając się z prasą przygotowaną z myślą o dziewczętach, jest przyczyną wielu tragedii, dietetycy uważają jednak, że możemy mówić również o pewnych korzyściach, jakie niesie on z sobą. To właśnie dzięki niemu znaczna grupa młodych ludzi odkrywa, że nadwaga i otyłość to ich poważny problem, a zbędne kilogramy nie są czymś, czego można się pozbyć w każdej chwili. Nacisk, jaki kładzie się w dzisiejszym świecie na zgrabną sylwetkę sprawia, że młodzież rzeczywiście chce się odchudzać, dorośli muszą więc przede wszystkim służyć jej radą i pomocą podsuwając rozwiązania, które można określać mianem naprawdę skutecznych.

Problemem młodzieży dorastającej na początku dwudziestego pierwszego wieku jest to, że wiele rzeczy przychodzi jej niemal bez wysiłku. Postęp, jaki dokonuje się w kolejnych dziedzinach wiedzy sprawia, że osiągnięcie wielu celów nie jest wcale trudne i nie wymaga od nas szczególnego poświęcenia. Wiele dziewcząt i chłopców jest przekonanych, że i odchudzanie będzie można uznać za jedną z takich rzeczy, rzeczywiste trudności, na jakie młodzi ludzie natrafiają podczas procesu pozbywania się nadwagi są więc wyjątkowo trudne do zniesienia. Osoby dorosłe (i to nie tylko lekarze, ale również rodzice), powinni interweniować w tej samej chwili, w której obserwują u swoich pociech pierwsze oznaki zniechęcenia, często bowiem wsparcie z ich strony jest tym, czego młodzież potrzebuje bardziej niż nie wymagającej poświęcenia diety. Proces radzenia sobie z otyłością musi być zatem tym, przez który nastolatek przechodzi nie sam, ale z silnym wsparciem udzielanym przez najbliższych. Jeżeli wspólnie z nimi wybierze najbardziej optymalną dietę (ostatnio szczególną popularnością cieszy się w tym kontekście złagodzona postać diety Dukana) i uzyska ich wsparcie podczas wcielania w życie jej założeń, z pewnością będzie można liczyć na to, że wspólny wysiłek zostanie nagrodzony.