Protal 1 - faza ataku

Faza ataku (protal I) nazywana jest również fazą uderzeniową, ponieważ podczas jej trwania tracimy sporo kilogramów w stosunkowo krótkim odcinku czasu.

Dzięki takiemu błyskawicznemu działaniu pierwsze efekty odchudzające dają się szybka zauważyć, co podnosi poziom motywacji i zachęca do kontynuowania diety protal. To jest właśnie owo pozytywne psychologiczne oddziaływanie na osobę odchudzającą się, które Dukan założył przystępując do opracowania smacznej i skutecznej diety bez wyrzeczeń. Stracenie w ciągu 10 dni od trzech do pięciu kilogramów zachęca do kontynuacji diety.

Protal I jest etapem, w którym należy jeść wyłącznie produkty z wysoką zawartością białka. Plan żywieniowy w tej fazie opiera się przede wszystkim na nabiale i chudym mięsie. Podczas dziesięciu dni nie wolno jeść niczego innego, niż produkty przynależne do ośmiu grup:

  1. Chude mięso: wołowina, cielęcina, konina w formie grillowanej lub jako pieczeń bez dodatku tłuszczu
  2. Wszystkie ryby w formie pieczonej, gotowanej, wędzonej lub surowej
  3. Podroby
  4. Owoce morza
  5. Jaja
  6. Drób bez skórki (ale nie kaczka)
  7. Odtłuszczony nabiał
  8. Woda mineralna, kawa, herbata, herbaty ziołowe i owocowe

Bezwzględnie zakazane jest jedzenie czegokolwiek, co nie kwalifikuje się do żadnej z powyższych grup. Niewskazana jest sól, ponieważ powoduje ona zatrzymywanie wody w organizmie. Z przypraw dozwolone jest chili, ułatwiające trawienie.

Faza ataku | Faza naprzemienna | Faza utrwalenia | Faza stabilizacji