Protale diety proteinowej

Dieta proteinowa składa się z czterech kolejno po sobie występujących faz.

Fazy te muszą być wprowadzane w określonej kolejności – nie wolno ich zamieniać miejscami ani wydłużać bądź skarać czas trwania każdej z faz, ponieważ wówczas dieta nie przyniesie pożądanych skutków i łatwiej będzie o niekorzystny efekt jo-jo.

Aby wykluczyć ponowny wzrost masy ciała, po przejściu przez fazę, w której intensywnie tracimy na wadze konieczne jest wejście w fazę stabilizacji i utrwalenia masy ciała, a następnie w fazę jej utrzymania. Plan żywieniowy opracowany przez Dukana składa się z następujących etapów:

  1. Faza ataku
  2. Faza naprzemienna
  3. Faza utrwalenia
  4. Faza stabilizacji

Faza ataku i faza naprzemienna to te etapy, podczas których masa ciała spada, aż do osiągnięcia pożądanej wagi. Mają one zatem na celu redukcję nadmiernych kilogramów poprzez ekspresową ich utratę, a następnie łagodne zmierzanie do założonej wagi. Natomiast faza utrwalenia i faza stabilizacji nie mają już ściśle odchudzającego charakteru. Ich zadaniem jest utrzymanie osiągniętej masy ciała i wyeliminowanie ryzyka pojawienia się efektu jo-jo i ponownego przybrania na wadze.

Faza ataku | Faza naprzemienna | Faza utrwalenia | Faza stabilizacji