Psychologia odchudzania

Dieta proteinowa nie jest drastyczną głodówką i nie opiera się na rygorystycznym ograniczeniu ilości spożywanych kalorii.

Pierre Dukan postanowił opracować dietę, która nie tylko pozwoli na znaczną utratą masy ciała, ale nie doprowadzi przy tym do groźnych dla zdrowia niedoborów.

Zastosowanie się do zasad diety białkowej przynosi zadowalające efekty odchudzające i jednocześnie zapewnia organizmowi odpowiednią i zbilansowaną ilość witamin oraz składników mineralnych. Z tego względu dieta protal jest uważana za jeden z najbezpieczniejszych planów żywieniowych z punktu widzenia zdrowego odżywiania.

Dukan wziął pod uwagę przede wszystkim psychologiczny aspekt odchudzania. Wiele diet jest tak drastycznych i obarczonych takimi restrykcjami, że trudno jest sprostać narzucanym przez nie wymaganiom. Powoduje to, że osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy szybko się zniechęcają, gdyż nie mogą wytrzymać uczucia głodu i nie potrafią utrzymać samokontroli.

Diety błyskawiczne przynoszą szybkie efekty, ale wiążą się z uczuciem wzmożonego apetytu i zagrażają efektem jo-jo, natomiast diety długofalowe nie zapewniają szybkiej utraty wagi, przez co nie dostarczają odpowiedniej motywacji do walki z nadwagą.

Natomiast dieta proteinowa powoduje ubytek masy ciała w stosukowo krótkim okresie czasu, a przy tym nie sprawia, że czujemy się ciągle głodni i nie zmusza nas do wielkich wyrzeczeń. W ten sposób Dukan stworzył dietę pozwalającą na uzyskanie wystarczająco dużego stopnia motywacji, aby móc kontynuować odchudzanie bez poczucia dyskomfortu.