Najczęściej zadawane pytania o dietę proteinową:

Jakie produkty można spożywać w fazie ataku?

Dopuszczalne produkty w fazie ataku dzieli się na kilka kategorii: chude mięsa (wołowina, cielęcina, konina), podroby (wątróbka drobiowa i wołowa), wszystkie chude ryby morskie, owoce morza (krewetki, homary , kraby, ostrygi), chude wędliny, jaja, chudy nabiał odtłuszczony twaróg, jogurt naturalny, kefir, maślanka).

Jakich produktów nie wolno spożywać podczas stosowania odchudzających faz diety protal?

Podczas stosowania diety proteinowej zabronione są następujące produkty: makarony, warzywa strączkowe (groch, fasola, bób), kukurydza, wieprzowina, jagnięcina, tłuste części podrobów, mięso kaczki, mięso gęsi, golonka, szynka wędzona, cukier, sól.

Czy można zamienić kolejność poszczególnych faz?

Wszystkie fazy muszą przebiegać kolejno po sobie, tak jak to opracował Pierre Dukan. Odpowiednia kolejność to faza ataku, faza naprzemienności, faza utrwalenia, faza stabilizacji. Zmiana kolejności tych faz spowoduje, że dieta proteinowa nie przyniesie efektu.

Czy podczas stosowania diety proteinowej można jadać potrawy smażone?

Dieta proteinowa dopuszcza spożywanie produktów smażonych, jednakże proces smażenia nie powinien opierać się na tłuszczu innym, niż olej parafinowy. Najlepiej wcale nie używać tłuszczu i smażyć na specjalnej, teflonowej patelni.

Czy smażone mięsa można panierować?

Panierkę można wykonać jedynie z otrębów, ponieważ bułka tarta zawiera zbyt wiele węglowodanów.

Ile powinna trwać faza naprzemienna?

Nie ma jednego, określonego czasu trwania fazy naprzemiennej dla wszystkich osób stosujących dietę proteinową. Długość fazy naprzemiennej powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Główna zasada mówi, że do trzeciej fazy przechodzimy dopiero wtedy, gdy osiągniemy założoną przez nas wagę. Z tego względu w przypadku osoby z małą nadwagą faza naprzemienna będzie trwała krócej, niż w przypadku osoby ze znaczną ilością nadwyżkowych kilogramów.

Jakie napoje są dozwolone podczas stosowania diety proteinowej?

Podczas stosowania diety proteinowej można pić herbatę, kawę z mlekiem 2%, naturalne soki owocowe, herbatki owocowe, herbatę zieloną, niegazowaną wodę mineralną. Nie wolno używać cukru, ale dopuszczalne jest słodzenie słodzikiem.

Dlaczego na początku stosowania diety protal często występuje zaparcie?

Zaparcia na początku fazy ataku to skutek zmiany sposobu odżywiania i zmniejszenia ilości spożywanego błonnika i węglowodanów. Jeśli wystąpi zaparcia, należy spożyć otręby owsiane w połączeniu z otrębami pszennymi, trzeba też pamiętać o piciu stosownej ilości płynów (przynajmniej dwa litry na dobę).

Dlaczego w fazie protal II spadek wagi zatrzymał się?

W fazie naprzemiennej może dojść do chwilowego zatrzymania spadku masy ciała (szczególnie u osób, które ukończyły 40 rok życia). Organizm w naturalny sposób „broni się” przed utratą tkanki tłuszczowej. Nie należy się tym zniechęcać, ponieważ po pewnym czasie masa ciała znów zacznie spadać. Aby to przyspieszyć, można pić napar z liści zielonej herbaty.

Czy w diecie protal należy liczyć kalorie?

Dieta białkowa nie narzuca ograniczenia dziennej ilości przyjmowanych kalorii, ponieważ nie opiera się na zmniejszaniu przyjmowanej wartości energetycznej posiłków, ale na planie skomponowanym w taki sposób, aby organizm efektywniej spalał kalorie.