Nabiał

Nabiał uważany jest przez wiele osób za najsmaczniejszy element fazy uderzeniowej diety Dukana, okazuje się jednak, że jest to również ten jej składnik, który budzi najwięcej kontrowersji. Jeszcze zanim zaczniemy konstruować nasz plan posiłków w oparciu o jogurty i sery dokładnie zanalizujmy informacje na temat nabiału, jakich udziela nam Pierre Dukan, nie brakuje bowiem osób, którym właśnie nabiał uniemożliwił zrzucenie oczekiwanej liczby kilogramów w czasie trwania fazy ataku.

Już na samym początku wypada zatem podkreślić, że przedmiotem naszego zainteresowania powinien być przede wszystkim chudy nabiał, a więc taki, który zawiera w swoim składzie praktycznie samo białko. W polskich sklepach wymóg ten spełnia coraz więcej produktów, nadal jednak nie możemy utrzymywać, że każdy produkt reklamowany jako pozbawiony tłuszczu może wchodzić w obręb naszych zainteresowań. Kupowanie nabiału zawsze rozpoczynajmy więc od uważnej lektury informacji zamieszczonych na opakowaniu produktu przez jego producenta, w ten sposób bowiem zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego zawodu i rozczarowania.

Z dużą ostrożnością warto podchodzić również do chudych jogurtów i serków owocowych. Są one znacznie smaczniejsze niż rozwiązania naturalne, warto jednak pamiętać o tym,, że nie zawsze mają one oczekiwany pozytywny wpływ na nasz organizm. Doktor Dukan dopuszcza spożywanie jednego lub dwóch takich produktów w ciągu dnia, przypomina jednak, że osoby, które liczą na naprawdę spektakularne efekty fazy uderzeniowej powinny, dla własnego dobra, zapomnieć o tej alternatywie.

Ostatnia uwaga, którą warto poczynić omawiając znaczenie nabiału dla osób realizujących założenia diety białkowej dotyczy jego miejsca w diecie Dukana. Jeszcze przed inauguracją odchudzania warto uświadomić sobie, że mówimy w jej wypadku o diecie mięsnej, nabiał jest więc uzupełnieniem, a nie podstawą diety proteinowej. Najbardziej wartościowe białka dostarczane są przez chude mięso, drób, ryby i owoce morza, jogurty i serki homogenizowane zawierają zaś w swoim składzie składniki, które mogą wpływać negatywnie na trawienie protein. Nabiał jemy zatem przede wszystkim po to, aby poprawić smak potraw stosowanych w czasie pierwszej fazy diety białkowej, a nie po to, aby skutecznie eliminować z niej inne składniki zalecane przez doktora Dukana. Tylko przestrzeganie tego założenia zagwarantuje nam naprawdę zadawalające rezultaty diety.